Statystyki
- Odwiedziny: 258535
- Do końca roku: 28 dni
- Do wakacji: 206 dni
Wtorek, 2024-12-03
Imieniny: Hilarego, Franciszki
INNOWACJE
realizowane w roku szkolnym 2020/2021
Innowacja pedagogiczna pt. „Smaczna matematyka”
autorstwa mgr Beaty Jaworowskiej prowadzona w grupie Poziomek przez mgr Ewę Młynarczyk
Innowacja skierowana jest do dzieci 5-letnich i zakłada realizację treści matematycznych przez samodzielne przygotowywanie zdrowych potraw. Głównym założeniem innowacji jest ukazanie atrakcyjności matematyki, wskazanie jej praktycznego zastosowanie w życiu codziennym, rozwijania logicznego rozumowania. Poprzez udział w zajęciach kształtowane będą wśród dzieci nawyki smakowe i żywieniowe, dzieci będą również uczyć się kulturalnego spożywania posiłków. Zajęcia mają na celu zaktywizowanie dzieci do samodzielnego poszukiwania, odkrywania drogą doświadczeń, rozwiną ich sferę emocjonalną, społeczną, fizyczną i poznawczą. Rodzice będą proszeni o pomoc przy organizowaniu w/w zajęć.
Realizowana od września 2017r.
Innowacja ,, Uczymy dzieci programować- giganci programowania”
autorstwa mgr Magdaleny Kukiełki
Prowadzona jest we wszystkich grupach dzieci 6-letnich. Jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020. Głównym celem wprowadzanej innowacji jest rozwijanie u dzieci uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie.
Realizowana od września 2019r.
Innowacja „Tanecznym krokiem poznaję siebie i świat”
autorstwa Natalii Janta
Założeniem innowacji jest wprowadzenie zajęć tanecznych, realizowanych w grupie 6- latków (Motylki). Działania te mają na celu wspieranie rozwoju fizycznego, społecznego i psychicznego dziecka, a także promowanie aktywności fizycznej i zachęcanie do ruchu. Przygotowany program jest zorientowany na pobudzanie kreatywności, rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, kształtowanie zdolności motorycznych oraz indywidualnych zainteresowań tanecznych. W ogólnym ujęciu działania mają postać popularnej i atrakcyjnej formy tanecznej typu Zumba Kids, która dzięki uniwersalnemu charakterowi form tanecznych cieszy się dużą popularnością.
Innowacja "Savoir-vivre każdy przedszkolak wie jak zachować trzeba się"
autor mgr Dorota Formela
“Savoir-vivre - każdy przedszkolak wie jak zachować trzeba się” to innowacja pedagogiczna z zakresu edukacji kulturalno-społecznej skierowana na wszechstronny rozwój dziecka zgodnie z jego możliwościami rozwojowymi. Codzienne życie dorosłych jak i dzieci wymaga różnorodnych umiejętności i wiedzy ułatwiającej przebywanie w społeczeństwie. Wczesna edukacja w tym zakresie zagwarantuje iż nauczane treści staną się nawykiem, nad którym dziecko nie będzie się zastanawiać. Ponadto uczenie dzieci zasad savoir – vivre sprawi, że w przyszłości będą lepiej postrzegane przez innych i łatwiej im będzie nawiązać znajomości, przyjaźnie. Będą również pozytywnie oceniane przez innych.
Innowacja pedagogiczna pt. „ Fleciki – nauka gry na instrumencie”
Autor mgr Paulina Kubiś
Niniejsza innowacja ma na celu nauczenie dzieci opanowania gry na instrumencie – flet prosty. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do poszerzenia wiedzy w zakresie instrumentów, doskonalić wrażliwość estetyczną, muzyczną. Dodatkowo rozwijać motorykę małą, słuch muzyczny oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
Innowacja „Fleciki- nauka gry na instrumencie” jest odpowiedzią na rozwijanie u dzieci możliwości nauki gry na instrumencie, oprócz tych, które są dostępne w pomocach dydaktycznych przedszkola
( np. trójkąty, kastaniety, tamburyn). Jest to także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla przedszkolnego etapu edukacyjnego - 4.7 –(…) eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku;(…).
Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz gotowości szkolnej, zauważono, że uczniom najbardziej brakuje możliwości doskonalenia sprawności manualnej oraz rozwijania motoryki małej, co w przyszłości rzutuje na problemy grafomotoryczne dziecka.
PROJEKTY
realizowane w roku szkolnym 2020/2021
Ogólnopolski Projekt Edukacyjna “Z kulturą mi do twarzy”
koordynator mgr Dorota Formela
Celem projektu jest tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka. Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny
“KREATYWNY PRZEDSZKOLAK KREATYWNE DZIECKO”
koordynator mgr Dorota Formela
Głównym celem niniejszego projektu to kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Istotne jest aby nauczyciel prowadzący zajęcia w ramach projektu, pokazywał dzieciom, iż można tworzyć piękne dzieła niekoniecznie kupując gotowe produkty. Doskonalenie umiejętności: planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości, koncentracji i skupienia, współpracy, porządkowania swojego miejsca pracy.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „ Emocja”
Realizowany w grupach 0 Motylki, Biedronki, Żabki, Pszczółki
Celem projektu jest kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wobec inności, rozbudzaniem w dzieciach wiary w siebie oraz we własnych możliwości. Wychowanie do takich wartości jak tolerancja, akceptacja, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość. Podczas realizacji projektu dzieci uczą się, że wszyscy jesteśmy pełnowartościowymi ludźmi, pomimo różnic, które posiadamy. Eliminowane są również zachowania agresywne w stosunku do inności.
Projekt realizowany jest w roku szkolnym 2020/2021, w którym nauczyciele przeprowadzają 5 modułów: Kreatywność, Wyobraźnia, Moc Słów, Równość, Oswajanie strachu.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „W świecie Montessori”
koordynator mgr Ewa Młynarczyk
Grupa Poziomki uczestniczy w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „W świecie Montessori”, który ma na celu promocję pracy wg koncepcji Marii Montessori oraz wprowadzenie elementów jej pedagogiki w placówkach niemontessoriańskich.
Projekt trwa od 1 października 2020 roku do 30 maja 2021 roku.
Projekt „Mały miś w świecie literatury”
Koordynatorzy mgr Barbara Hinz i mgr Ewa Młynarczyk
W Publicznym Przedszkolu w Borkowie, realizowany jest to Ogólnopolski Projekt Edukacyjny, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Każde takie wydarzenie jest świętem w placówce, pełnym literatury i oczywiście małego pluszowego misia. W naszej placówce projekt ten realizuje grupa „Krasnoludków” i „Poziomek”.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Eko Ludek - Ekologiczna podróż po Polsce”
Koordynator mgr Monika Orczykowska
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Eko Ludek - Ekologiczna podróż po Polsce” jest zwróceniem uwagi na potrzebę budowania świadomości obowiązku dbania środowisko w jakim żyjemy. Kształtowanie właściwej postawy należy rozpocząć od najmłodszych lat, bowiem świadomość człowieka kształtuje się przez całe życie, jednak jej podstawy każdy zdobywa w dzieciństwie i młodości, kiedy jest wrażliwy na wszystko co go otacza.
Ogólnopolski program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
Tak jak w poprzednich latach tak i w tym roku dołączyliśmy do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach programu najmłodsi dowiedzą się: jak dbać o rośliny, zwierzęta i czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię oraz wodę, a także, dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz jak aktywnie spędzać czas w zgodzie z naturą. W tym roku tematyka została rozszerzona o zagadnienia związane z ekonologią, czyli oszczędzaniem pieniędzy i dbaniem o środowisko.
Ogólnopolski projekt "Szlachetna Paczka"
Szlachetna Paczka to jeden z najlepiej zorganizowanych projektów społecznych w Polsce. Know-how i nowoczesne technologie. Biedni i bogaci. Media i ukryta bieda. Serce i logistyka. Szlachetna Paczka łączy to wszystko.
Szlachetna Paczka pomaga ludziom, których dotknął los, jest im ciężko. Chcą jednak walczyć o swoją przyszłość. Ideałem tego projektu jest dotarcie do Rodzin w potrzebie w ciągu pierwszego roku od momentu, gdy nastąpiło w ich życiu załamanie. Pomagamy innym tak, jak sami byśmy chcieli, by ktoś nam pomógł, gdy nas dotknie bieda.
Projekt - "Sensoryczne zabawy Poziomek"
Koordynator mgr Ewa Młynarczyk
Sensoryczne zabawy Poziomek - to projekt, przy pomocy którego chcemy zachęcić dzieci do obcowania z różnymi masami, kolorami i zapachami.
Zajęcia pozwalają odprężyć się. Jest to poznawanie otaczającego świata poprzez połączenie silnych doznań dotykowych, wzrokowych, smakowych i słuchowych.
AKCJE
realizowane w roku szkolnym 2020/2021
Ogólnopolska Akcja ”Zdrowo i Sportowo”
Koordynator mgr Paulina Kubiś
Akcja ma na celu promowanie przede wszystkim aktywności fizycznej wśród najmłodszych dzieci . Odbiorcami akcji są nie tylko nauczyciele i wychowawcy ale także rodzice i opiekunowie dzieci. Akcja Zdrowo i Sportowo uczy, że :zdrowe dzieci to zdrowi dorośli, aktywność fizyczna zmniejsza otyłość, zapobiega wielu chorobom i poprawia odporność organizmu, zdrowe nawyki trwają całe życie, aktywizacja ruchowa dzieci to zwiększenie ich pewności siebie, poprawa pamięci i koncentracji, zajęcia sportowe uczą zasad fair play oraz współpracy w grupie.
Ogólnopolska Akcja „ Zdrowo i sportowo” w edycji 2020/2021 została objęta Honorowym Patronatem Ministerstwa Sportu.
Ogólnopolska Akcja “GÓRA GROSZA”
koordynator mgr Dorota Formela
Na przełomie listopada i grudnia w przedszkolu odbywa się wielka zbiórka monet “Góra Grosza”, której głównym organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom. Celem na który zbierane są monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Przedszkolaki nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
Akcja charytatywna PEŁNA MISKA DLA PSA ZE SCHRONISKA
Akcja charytatywna polegająca na zbiórce karmy dla bezdomnych psów i kotów - podopiecznych Schroniska "Promyk" w Gdańsku. Inicjatywa ta ma na celu przede wszystkim uwrażliwienie dzieci na potrzeby porzuconych zwierząt poprzez niesienie bezinteresownej pomocy. Zbiórka zaplanowana jest na styczeń 2021 roku.
Akcja edukacyjna BLIŻEJ PIESKA
Ogólnopolska akcja edukacyjna, której głównym celem jest wyrabianie w dzieciach wrażliwości na potrzeby zwierząt. Podczas realizacji projektu dzieci dowiedzą się jak należy opiekować się czworonożnymi przyjaciółmi, jak okazywać im miłość i szacunek. W ramach akcji zorganizowana zostanie zbiórka karmy dla schroniska, Dzień Kota oraz konkurs fotograficzny "Mój czworonożny przyjaciel".
Akcja charytatywno-ekologiczna "Zbiórka nakrętek"
Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. To akcja charytatywno-ekologiczna, do których może włączyć się każdy. Plastikowe nakrętki - od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej lub od detergentów - są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego zaangażowania. Wystarczy przynieść do wyznaczonego miejsca w przedszkolu zebrane przez siebie nakrętki. Akcja jest organizowana w szczytnym celu, dla chorych i poszkodowanych przez los.
Kampania społeczna pt.” Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”
W naszej placówce realizowana jest ogólnopolska kampania społeczna pt.” Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Projekt wpisuje się w szeroko rozumianą profilaktykę e-uzależnień jak również w podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021.
Akcja SPRINTEM DO MARATONU - VI Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków
Nasze przedszkole wzięło udział w akcji SPRINTEM DO MARATONU - VI Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków organizowanym przez Wydawnictwo Bliżej Przedszkola, mającym na celu promocję zdrowego stylu życia.