Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Borkowie

ZIELONA SZKOŁA W RUNOWIE 08 – 10.09.2021

Osiemdziesięcioro uczniów z klas: 5a, 5b, 6b i 7a wraz z opiekunami wyjechało na Zieloną Szkołę do miejscowości Runowo. 

Był to pierwszy tak liczny wyjazd od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią. Był to jednocześnie wyjazd bardzo wyczekiwany przez wszystkich uczestników, ponieważ pozwolił wrócić pamięcią do czasów sprzed pandemii.

Po dotarciu na miejsce grupa została zakwaterowana w pięknym XVIII wiecznym Pałacu pod Bocianim Gniazdem, który położony jest na skraju lasu. Dzieci miały do dyspozycji 5 ha wolnej przestrzeni, na której znajdowały się m.in. różnego rodzaju place zabaw i boiska, wioska indiańska, małpi gaj oraz stajnie i obiekty jeździeckie.

Właściciel posiadłości przybliżył nam historię terenów, które odwiedziliśmy. Przedstawił dzieje pałacu oraz opowiedział o losach białej damy pojawiającej się w okolicy – jednej z dawnych właścicielek pałacu.

Trzydniowy pobyt był przepełniony mnóstwem atrakcji na świeżym powietrzu. Uczniowie brali udział w zajęciach z pionierki obozowej, które były prowadzone w pobliskim lesie. Poznali techniki przetrwania w lesie, sposoby rozpalania ognia, budowanie obozowiska, przeszli po moście linowym przez rzekę. Odbyła się również bitwa o flagę czyli zajęcia oparte na grach terenowych łączące elementy maskowania i survivalu. Bardzo ekscytujące były nocne podchody z podziałem na dwie grupy, które rozegrały się nieopodal lasu: tajemnicze miejsce, mrok nocy i towarzyszące temu emocje pozwoliły wszystkim wczuć się w sytuację i działać wspólnie dla dobra grupy. Nocne podchody zakończyły się ogniskiem z kiełbaskami.

Uczniowie brali również udział w zajęciach integracyjno-sportowych, strzelali z wiatrówki oraz z łuku. Ważnym punktem była dyskoteka, która wprawiła w dobry nastrój całe towarzystwo. Ostatniego dnia udaliśmy się do Stajni Pałacu Runowo na spotkanie z niezwykłym światem koni.

Cała grupa spędziła bardzo aktywny czas na świeżym powietrzu, w bliskim kontakcie z naturą, korzystając przy tym z pięknej, słonecznej pogody. Wszyscy wróciliśmy uśmiechnięci, pełni wrażeń i nowych doświadczeń.

Fotorelacja: https://drive.google.com/drive/folders/1PfOQG3DxTE0JSFwZ57hw44IaGH1jz1zQ?usp=sharing

https://drive.google.com/drive/folders/154d-aHTwVKMqzDoP9j04FsLoZVuI6BYK?usp=sharing